7 ypatingi produktai mūsų sveikatai
Sėmenų aliejus nuo vėžio
Jo pilama tik į šaltus patiekalus.
Kad neprarastų savo vertingų savybių, būtina laikyti tamsiame butelyje vėsioje vietoje.
Savybės. Gydytojai rekomenduoja sėmenų aliejų, nes jame yra idealios sveikatai omega-3 ir omega-6 rūgščią proporcijos. Sėmenų aliejus stabdo uždegiminių procesų organizme vystymąsi, neleidžia formuotis augliams.
Varškės pasta. Ją vartoja sportininkai, pasirinkę stiprinamąją dietą ir vėžio profilaktikos dietos nusprendę laikytis žmonės. Gaminant šią pastą sėmenų aliejus sumaišomas su neriebia varške, tuomet organizmas jį geriau pasisavina. Pastą, pagardinę prieskoninėmis žolelėmis, valgykite su daržovėmis.
Sėmenys-skrandžiui
Sėmenys ne itin gražūs ir nelaba: skanūs, bet jie pasižymi nepaprastu gydomuoju poveikiu.
Savybės. Linų sėmenys laikomi viena iš geriausių priemonių nuo virškinamojo trakto uždegimo. Jie taip pat valo žarnyną, saugo nuo vidurių užkietėjimo ir pūtimo. Gleivės, esančios linų sėklų apvalkale padengia žarnyno, skrandžio ir dvylikapirštes žarnos gleivinę ir taip apsaugo ją nuo druskos rūgšties poveikio ir opų.
Gydymas. Sėmenų galima įberti į sausus pusryčius, jogurtą, koše. Jei skrandžio gleivinė sudirgusi, stiklinę sėmenų užpilkite stikline šilto vandens ir, uždengę dangčiu, pamažu (apie 15 min) kaitinkite, kol užvirs. Nuovirą atvėsinkite, nukoškite ir gerkite po pusę stiklinės du kartus per dieną.
Spanguolės – šlapimo pūslei
Spanguoles, kaip vaistą nuo šlapimo pūslės infekcijų, vartojo jau mūsų proseneliai.
Savybės. Medžiagos, esančios spanguolėse, neleidžia vystytis infekcijai, kurią sukelia E. coli bakterija. Apie 90 proc. šlapimo takų ir lytiniu organu ligų sukelia būtent ši bakterijų rūšis.
Gydymas. Profilaktiška: arba gydantis galima kasdien išgerti po stiklinę sulčių, kisieliaus iš 1/2 stiklinės šviežių arba šaldytų spanguolių, suvalgyti puodeli džiovintų uogų arba puodeli uogienes.
Grikiai – organizmui valyti
Iš grikių mes dažniausiai verdame košes arba skanaujame grikių medaus.
Savybės. Tiek košė, tiek medus pasižymi valomuoju poveikiu – išvalo iš organizmo toksinus. Jie priklauso tiems negausiems produktams, kurie normalizuoja rūgščių ir šarmų pusiausvyrą organizme. Tai itin svarbu, nes ilgalaikis rūgštingumas skatina onkologinių ligų vystymąsi.
Gydymas. Pakanka suvalgyti po vieną porciją grikių košės 2-3 kartus per savaitę. Ja galima pakeisti makaronus arba bulves. Jeigu jūs kas rytą išgersite virinto vandens su grikių medumi, padėsite organizmui atsikratyti toksinų.
Mėlynės – regėjimui gerinti
Geriausia valgyti šviežias uogas, galima mėlynių dėti į pieno kokteilius ir desertus. Užšaldytos uogos taip patį labai naudingos.
Savybės. Mėlynės, nors ir saldžios, nedidina cukraus kiekio kraujyje. Jos gerina regėjimą, mažina akių nuovargį. Į savo racioną įtraukti mėlynių rekomenduojama tiems, kurie nuolat dirba su kompiuteriu.
Mėlynių sultys. 1 kg perrinktų ir nuplauktų uogų ir 1 kg cukraus supilkite į puodą, įpilkite pusę stiklinės vandens ir virkite-ant silpnos ugnies. Perkoškite per sietą. Supilkite į butelius, pasterizuokite 15-20 min
Obuolių actas – medžiagų apykaitai
Tai natūrali priemonė, kurios galima pasigaminti patiems. Sutarkuokite kilogramą obuolių, sudėkite į stiklaini, užpilkite 5 stiklinėmis vandens, įdėkite ruginės duonos plutelių, 100 g cukraus ir 10 g mielių. Uždenkite ir laikykite 4 savaites. Nukoškite. Laikykite šaldytuve. Obuolių acto galima įsigyti ir parduotuvėje, tik pirkite natūralu, o ne spirituotą.
Savybės. Obuolių actas mažina cholesterolio kiekį, saugo nuo aterosklerozės ir hipertonijos, naikina mikrobus žarnyne.
Gydymas. Norėdami pagreitinti medžiagų apykaita tris kartus per dieną (iš ryto nevalgius, prieš pietus ir prieš miega) gerkite po 2 šaukštus acto, įmaišę į pusę stiklinės virinto vandens.
Kviečiai – nervų sistemai stiprinti
Kviečių želmenys – pati vertingiausia grūdo dalis. Čia koncentruojasi visos svarbiausios medžiagos, padedančios išaugti naujam augalui.
Savybės. Tai vitaminų B ir E, kalio, fosforo, cinko ir magnio šaltinis. Juose taip ra: yra riebalų rūgščių, gerinančių nervų sistemos darbą, atmintį, koncentraciją, stiprinančių atsparumą stresams.
Gydymas. Želmenų po šaukštą galima dėti į sausus pusryčius, sriubas, taip pat vaisių ir daržovių kokteilius.