08Spa
2013
0
dieta

Mitybos pobūdis gali padėti atskleisti mūsų psichologinės problemas

Mitybos elgsenos psichologinės ištakos (2 dalis)

Jei valgome ar geriame pabrėžtinai lėtai, tai rodo mūsų stengimąsi užtęsti malonumą. Tai gali paskatinti aplinkinių dėmesio trūkumas, didesnis kažkieno dalyvavimo mūsų gyvenime poreikis, vienatvės baimė. Jeigu valgome ar geriame pernelyg greitai, mes dažniausiai esame taip užvaldyti siekimo kontroliuoti žmones ar įvykius, jog beveik nedalyvaujame valgymo procese: atliekame tai tarsi automatiškai. Tai susiję su siekiu visada pirmauti, laimėti, išlikti viršūnėje.

Jeigu valgome ar geriame pabrėžtinai mažai, galimas dalykas, jog laikome save nevertais kitų pripažinimo ir meilės.

Jeigu valgome ar geriame per daug, netgi persivalgome ligi pykinimo, tai reiškiu, jog nesuvokiame savo galimybių ribų. Drauge tai atspindi pernelyg didelius užmojus. Nekontroliuojamas valdymas gali reikšti ir tai, jog kažko gyvenime mums truksiu, — arba mes, turėdami visko pakankamai, nepastebime to.

Valgymas įnirtingai kramtant gali atspindėti tramdomą įniršį, siekį žūtbūt įgyvendinti savo nepagrįstas viltis. Toks žmogus gali stengtis nuslėpti savo baiminimąsi pasirodyti pažeidžiamu.

Valgymas nesimėgaujant maistu, beveik nekramtant neretai liudija slepiamą pyktį, pagiežą, norą, kad kažkas iš žmogaus gyvenimo apskritai pradingtų. Tokiam žmogui dažniausiai nelengva pripažinti kažką gero kituose, o jis pats labiausiai baiminasi, kad nepasirodytų jų akyse silpnas ir pažeidžiamas. Žmogus, kuris nevertina maisto teikiamo malonumo, paprastai nemoka mėgautis ir kitais gyvenimo džiaugsmais.

Jūsų figūros ypatumai ir dieta

Visus žmones galima sąlyginai suskirstyti į 4 tipus, priklausomai nuo to, kuri iš jų endokrininių liaukų dominuoja organizme: antinksčiai, lytinės liaukos, skydliaukė ar hipofizė. Kiekvienam žmogui būtų pravartu žinoti, kuriai grupei yra priskiriamas, jeigu jis nori būti lieknas, tvirtas ir kuo darbingesnis fiziškai bei protiškai, nes priklausomai nuo jos reikia rinktis maisto produktus ir fizinę veiklą. Kiekvieno tipo atstovams būdinga mėgti tam tikrus maisto produktus, kuriais piktnaudžiaudami jie pernelyg suaktyvina dominuojančią liauką ir sutrikdo savo medžiagų apykaitą. Siekdami to išvengti, atsakykite į čia pateiktus klausimus, suskaičiuokite testo rezultatus ir perskaitykite išvadas bei patarimus.

1 Kas būdinga Jūsų figūrai?

a)         ilgi su aiškiai matomais kontūrais kaulai;

b)        stiprus, tvirtas kūnas;

c)         kriaušės formos kūno kontūrai (smulkaus sudėjimo viršutinė jo dalis, stambi – apatinė);

d)        smulkus (kone vaikiškas) kūno sudėjimas.

2 Kas būdinga Jūsų skeletui?

e)         ilgos rankos ir kojos, ovalo formos galva;

f)         vidutinio ilgumo galūnės, kvadrato formos pirštų galiukai, apvalios arba stačiakampės formos galva;

g)        maža arba su aiškiai pastebimais kaulų kontūrais viršui nė liemens dalis (su „permatomais“ šonkauliais), storos kojos, širdies formos galva;

h)        smulkūs kaulai, plonos rankos, didelės akys ir galva.

3 Kaip apibūdintumėte savo charakterį?

i)        energingas, kupinas entuziazmo, lengvai prisitaikantis;

j)        pasitikintis savimi, ramus, organizuotas;

k)      atviras, linkęs bendrauti, smalsus;

l)        santūrus, uždaro būdo, intelektualus.

4 Kaip apibūdintumėte savo energiją?

a)      nestabili energija visą dieną;

b)      stabili energija visą dieną;

c)      daugiau energijos dieną arba vakare;

d)     daugiau energijos ryte.

5 Kurioje Jūsų kūno srityje labiausiai linkę kauptis riebalai?

a)      žemiau bambos, viršutinėse šlaunų dalyse, ties liemens viduriu;

b)      ant pilvo, nugaros, rankų, viršutinės liemens dalies;

c)      ant sėdmenų, kojų;

d)     ant viso liemens vienodai.

6 Koks Jūsų mėgstamiausias maisto produktas, kurio užsiteptumėte ant duonos?

1)      medus, uogienė;

2)      riešutų sviestas, sūris;

3)      česnakų sviestas;

4)      vaisių tyrė arba lydytas sūris.

7 Kuo dažniausiai skaninate makaronus?

a)      raudonuoju padažu, sviestu;

b)      baltuoju padažu, sviestu;

c)      prieskoniais;

d)     sviestu arba s virio padažais.

8 Koks Jūsų mėgstamiausias užkandis?

a)      sausainiai, keksai, tortai;

b)      sūris, spragėsiai, riešutai;

c)      traškučiai, šokoladas;

d)     vaisiai, sūriai.

 

Rezultatai

Pažiūrėkite, kokių (a, b, c, d) atsakymų yra daugiausiai. Jeigu kurių nors yra po lygiai arba jų skaičius nedaug skiriasi, vadinasi, esate abiejų tipų atstovas.

Jeigu daugiausiai „a“ – Jūsų organizme dominuoja skydliaukė, jei „b“ – antinksčiai, jei „c“ – lytinės liaukos, jei „d“ hipofizė.

Jei dominuoja skydliaukė

Dominuojant skydliaukei jaučiamas potraukis saldumynams. Reikėtų vengti saldainių, pagerintos tešlos gaminių, saldžių vaisių sulčių. Siekiant išsaugoti energijos stabilumą, reikia valgyti daugiau maisto, turinčio baltymų ir sudėtingųjų angliavandenių. Geriausia valgyti dažnai (maždaug kas 4 valandas), bet negausiai. Patartina kasdien valgyti kiaušinių baltymų, paukštienos, žuvies, sojos produktų, grybų ir daržovių, produktų, turinčių mononesočiųjų riebalų, pvz., alyvuogių, avokadų, riešutų, neriebių pieno produktų.

Saikingai vartoti košes, duoną, vaisius, kai labai norisi užkąsti – rinktis baltyminguosius šokoladus arba riešutus.

Fizinis aktyvumas. Būtina reguliariai mankštintis ir treniruotis. Tai reikalinga siekiant sustiprinti kaulus, pagerinti kraujotaką ir riebalų masę paversti raumenimis. Geriausia būtų greitai vaikštinėti, čiuožti pačiūžomis, šokti, jodinėti, užsiimti gimnastika, plaukioti.

Jei dominuoja antinksčiai

Rekomenduotini lengvi pusryčiai, negausūs pietūs ir soti vakarienė. Patartina vengti sočiųjų riebalų, alkoholio, druskos, mėsos. Derėtų kasdien valgyti grybus, daržoves, sunokstančias ant žemės paviršiaus, pvz., žalumynus, moliūgus, pomidorus, pipirus, krakmolingas daržoves ir ankštines kultūras, vaisius, neriebius pieno produktus, košes ir duoną.

Saikingai galima valgyti paukštienos ir žuvies, maistą, turintį mononesočiųjų riebalų, pavyzdžiui, alyvuoges, avokadus, riešutus, sausainius ir saldumynus, saikingai gerti gėrimus, turinčius kofeino. Užkandžiams labiausiai tinka neriebūs pieno produktai (tarp jų — jogurtai), daržovės, vaisiai.

Fizinis aktyvumas. Naudingiausi fiziniai pratimai – važinėjimas dviračiu, sportinis ėjimas, slidinėjimas, pilvo šokis, šokinėjimas ant batuto.

Jei dominuoja lytinės liaukos

Rekomenduotini lengvi pusryčiai, saikingi pietūs ir vakarienė. Patartina vengti riebaus maisto, ypač — raudonos mėsos ir kepinių iš baltų miltų. Rekomenduotina kasdien valgy grybus ir daržoves, ankštines kultūras, vaisius, neriebius pieno produktus, paukštieną arba žuvį.

Galima saikingai valgyti košių ir duonos bei produktus, turinčius mononesočiųjų riebalų, pvz., alyvuoges, avokadus, riešutus. Užkandžiams tinka sultingi vaisiai ir daržovės. Galima gerti daržovių sultis.

Fizinis aktyvumas. Rekomenduotina šokinėti per šokdynę, treniruotis su velotreniruokliu, greitai vaikščioti, lėtai bėgioti, slidinėti, važinėti su riedučiais, daryti įvairius fizinius pratimus kojomis.

Jei dominuoja hipofizė

Rekomenduotini gausūs pusryčiai, saikingi pietūs ir kukli vakarienė. Patartina vartoti daug baltymingo maisto, krakmolingų daržovių, riboti pieno produktų vartojimą, vengti kofejino ir kepinių iš baltų miltų. Kasdien reikėtų valgyti mėsą, grybus, daržoves, sunokstančias ant žemės paviršiaus, pa­vyzdžiui, pomidorus, pipirus, melionus, krakmolingas daržoves ir ankštines kultūras.

Saikingai galima valgyti košių, duonos, vaisių, maisto produktų, turinčių mononesočiųjų riebalų, pvz., avokadus, alyvuoges, riešutus. Užkandžiams tinka baltymingi maisto produktai.

Fizinis aktyvumas. Naudingas pilvo šokis (ne tik moterims, bet ir vyrams), vaikščiojimas, bėgiojimas, plaukiojimas. Nerekomenduotini jėgos ar labai intensyvūs pratimai, nepatartina treniruotis su svarmenimis.

Pavojingiausi momentai besilaikantiems dietų

Vėlus vakaras – tik neapsižiūrėk, ir iškart imsi ką nors kramsnoti.

Laikas, leidžiamas prie televizoriaus – ranka taip ir tiesiasi prie lėkštės su riešutais ar traškučiais.

Bloga nuotaika, kai užplūsta vienišumo ir liūdesio jausmai.

Apsilankymai restorane.

Laikas, kai vaikai jau užmigdyti.

Momentai, kai jaučiame dvasinę tuštumą, esame nelaimingi, sudirgę ir nervingi.

 

Mitybos elgsenos psichologinės ištakos (1 dalis)


Pasipuošk pigiau - kaklo papuošalai, sagės, apyrankės, auskarai, žiedai...>>>