26Gru
2015
0
kodel-mes-tunkame

Kodėl mes tunkame?

Pasaulio dietologai jau muša pavojaus varpais: du trečdaliai planetos gyventojų turi antsvorio!

Lietuvoje situacija nė kiek ne geresnė. Kas atsitiko? Kodėl nereikalingi kilogramai auga, atrodo, nuo vandens ir kaip su kovoti su nereikalingais kilogramais?

Mitybos specialistams yra žinomos aštuonios antsvorio priežastys. Dėl ko jus nesusitvarkot su svoriu? Tai gali pasakyti specialistai ir netgi jus patis. Įsidėmėkit, kad tik suradus silpnąją grandį savo mitybos įpročiuose galėsite susikurti sėkmingą lieknėjimo strategiją.

1. Valgome per dažnai.

Tik apsidairykit aplink: prie kiekvieno kampo karštų bandelių, kebabų kioskelis, čeburekinė ar spurginė. Nors nesate alkani  bet taip ir norisi sukrimsti vieną kitą skanėstą. Jau niekas nebesilaiko tradicijos skirti laiko pietums, valgyti iš lėto ir mėgautis maistu. Visi valgo skubėdami –  kalbėdami telefonueidami, vairuodami automobilį. Kramto tiesiog nenutrūkstamai.

KĄ DARYTI? Sotūs pusryčiai, pietūs, vakarienė, du lengvi užkandž
iai, ir viskas. Jokių šokoladukų, sausainių, traškučių! Beje, žmogus visiškai nesunkiai, be jokios žalos sveikatai gali nevalgyti 7 vai. Po paskutinio valgymo turėtum išalkti nei anksčiau nei po 4 vai. Išsaugosi stabilų svorį, jei per dieną suvartosi apie 2000 kcal. Jei reikia numesti kelis kilogramus – dienos normą sumažink iki 1500 kcal. Kai žūtbūt norisi „nuraminti kirminą“, rinkis neriebų jogurtą, kokį nors vaisių, o ne bandelę ar porciją ledų

2. Kalti genai?

Taip, lieknų žmonių medžiagų apykaita greita, ją galima palyginti su galingu automobilio varikliu, kuris ir tuščia eiga ryja litras po litro benziną. Ak, kaip paprasta: pasiteisini antsvorį paveldėjusi iš mamos ar senelės ir ramiai sau toliau kremti riestainius.  Apkūnios moteriškės kur kas taupiau naudoja „kurą“: jos fiziškai mažai juda ir dėl to mažiau išnaudoja energijos. Senais laikais, kai žmonėms tekdavo nuolat badauti, dėl poodinio riebalų sluoksnio storuliai turėdavo kur kas daugiau galimybių išgyventi nei džiūsnos. Bet šiais laikais antsvoris niekuo nenaudingas –  dėl jo tik vienos bėdos.

KĄ DARYTI? Gyvenimo būdas kūno masei turi kur kas didesnės įtakos nei genai. Receptas labai paprastas: reikia daugiau judėti ir mažiau valgyti.

3. Per didelės porcijos.

Neįtikėtina, bet faktas: per pastaruosius dvidešimt metų maisto porcijos greito maisto užkandinėse, kavinėse, restoranuose padidėjo dvigubai. „Jeigu sumokėjau, reikia viską suvalgyti“, – ši nuostata, regis, prigijo amžiams. Taip maitindamasi per dieną galite gauti papildomai 400 kcal, kurie, jeigu nespėja sudegti, tuoj pat „nusėda“ ant šlaunų ar pilvo.

KĄ DARYTI? Valgyti namie?  Jei rimtai dirbi, tai neįmanoma,. Maisto neštis į darbą? Taip pat ne išeitis. Tiesiog reikia valgyti mažiau. Juk niekas neverčia suvalgyti viską iki paskutinio trupinėlio – kavinė juk ne vaikų darželis.

4. Cukrus – „baltoji mirtis“.

Šiuolaikinis žmogus net apie 40% kalorijų  gauna iš lengvai pasisavinamų angliavandenių, t. y. iš cukraus. Nors tai labai skanu, bet kenkia figūrai  Saldumynai teikia malonumą ir akimirksniu nuslopina alkį. Pasisavinant cukrų organizmas beveik neeikvoja energijos. Tai viena, o antra – šios kalorijos, jeigu tuoj pat nesudeginsit, virsta riebalais.

KĄ DARYTI? Valgyti kuo mažiau saldumynų. Būkit apdairus – cukraus yra įvairiuose maisto produktuose, pvz., garstyčių padaže, kečupe. O stiklinėje gazuoto limonado yra net 4-6 šaukšteliai cukraus! Jeigu esat smaguriai ir negalite gerti nesaldžios arbatos ar kavos, vartokit cukraus pakaitalą.

5. Per mažai judame.

Į darbą važiuojame automobiliu. Į antrą aukštą keliamės liftu. Visą dieną sėdime prie kompiuterio. Pavargę vakare svajojame  kaip greičiau pasiekti lovą. Mokslininkai jau nebelinksmai juokauja -vis daugiau laiko praleidžiame ant sėdmenų, o ne ant kojų…

KĄ DARYTI? Mankštintis. Apklausos rodo, kad mažiau nei 40% moterų reguliariai gauna nors kokį fizinį krūvį, o 25%, baigusios mokyklą ar universitetą, visiškai nesimankština. Galimybių judėti daug, tik reikia noro. Galima sporto salėjesportuoti namiešoktičiuožinėti, bėgioti parke, sparčiai vaikščioti, plaukioti. Aktyvi fizinė veikla spartina medžiagų apykaitą, organizmas pradeda deginti riebalus, o ne kaupti juos.

6. Valgome, kai nesame alkanį.

Šventė? Torčiukas ant stalo! Nemalonumai? Reikia suvalgyti ko nors saldaus! Pastebėta, kad vyrai nėra linkę taip dažnai kaip moterys stresą raminti saldžiais ir gausiais užkandžiais.

KĄ DARYTI? Pirmas žingsnis įveikti „emocinį valgymą“ – suvokti, kad tai tikrai bėda. Psichologai pataria: prieš dėdama ką nors į burną, paklauskit savęs, kodėl tai darot. Esat alkanį ar yra kokia nors kita priežastis? Jeigu abejojat, ar tikrai išalkot, palaukit 15 min. Galimas dalykas, per tiek laiko nervai nurims ir noras valgyti dings. Dar viena gudrybė: užuot valgius, kad nusiraminti, išeikit pasivaikščioti.

7. Neišsimiegame.

Iki vėlumos žiūrime televizorių arba skaitome, per naktis rašome diplominius darbus arba linksminamės naktiniuose klubuose. Kai trūksta miego, kamuoja ne tik nuovargis, bet ir antsvoris. Tai įrodė amerikiečių mokslininkai. Apskaičiuota, kad moterys, miegančios tik 5-6 vai. per parą, yra 4,5 kg sunkesnės už tas, kurio miega 8-9 vai.

KĄ DARYTI? Miegoti! Gultis ir keltis geriausia tuo pačiu metu.

8. Kenčiame nuo stresų.

O jų – kur pasisuksi. Serga vaikai, baigiasi pinigai, barasi viršininkas ir t.t.. O jei šeimoje ir darbe viskas gerai, tai įtampą kelia amžinas skubėjimas, nepasitikėjimas savimi, laiko stygius ir pan. Net 21% moterų, nuolat patiriančių stresą, turi antsvorio, o ketvirtadalis apklaustųjų prisipažino stresą slopinančios maistu.

KĄ DARYTI? Lengva pasakyti, sunku padaryti, bet ką nors daryti reikia. Stenkis įveikti stresą (rūkyti ir gerti alkoholį netinka) – daryk ką nors įdomaus, patirk teigiamų emocijų, kur nors išvažiuok. Ir neužsikrauk ant savo vienos pečių visų namų ruošos darbų.


Pasipuošk pigiau - kaklo papuošalai, sagės, apyrankės, auskarai, žiedai...>>>