08Lap
2013
0
maisto-derinimas

Maisto derinimas: 10 taisyklių

Paskutiniu metu dietos labai išpopuliarėjo, visi nori ne tik gerai atrodyti, bet ir gerai jaustis. Maisto ribojimas ar visiškas jo atsisakymas nėra naudingas organizmui. Gal yra kažkoks kitas būdas kaip suliesėti? Pasirodo yra. Vienas iš tokiu būdu yra maisto derinimas. Maisto derinimo teorija atsirado beveik prieš šimtmetį. Maisto derinimo pradininku laikomas amerikiečių gydytojas Herbertas Šeltonas. Tokia mityba gerina virškinimą, netrikdo organizmo funkcijų, užkerta kelią kenksmingoms medžiagoms kauptis ir netgi spartina jų šalinimą. Taip pat ši mityba naudinga ir gerai savijautai. Laikantis maisto derinimo principų, galima pamiršti pilvo putimą, viduriavimą, vidurių užkietėjimą ar pilvo raižymą. Be to, taip maitindamasis žmogus jaučiasi energingesnis, nesiskundžia nuotaikų kaita ir rečiau serga Įvairiomis ligomis (ne tik virškinimo sistemos).

Netinkamai valgant, maistas skrandyje gali užsibūti iki 8 val., o žarnyne – net iki 40 vai. Trumpiausiai virškinami vaisiai, šis procesas trunka vos 20-30 min, tuo tarpu riebalai gali lėtinti virškinimą apie 50 %. Kad virškinimo sistema veiktų gerai, svarbus ne tik maisto produktų derinimas, bet ir produktų temperatūra – jis turėtų būti nei per šaltas, nei per karštas. Geriausia valgyti tris kartus per dieną: vieną kartą valgyti krakmolingus produktus, kitą – šarminius, o trečią – baltyminius (labiausiai tinka vakarienei). Sveikiausia valgyti termiškai neapdorotus produktus. Didele reikšme turi ir mitybos laikas – patariama valgyti ne anksčiau nei: 12 val. ir ne vėliau nei 20 val. Iki skystos konsistencijos sukramtytas maistas virškinamas greičiau. Jeigu pradeda stigti energijos, pusryčiams rekomenduojama valgyti vaisius.

Pagrindinės maisto derinimo taisyklės:

1 – Vienu metu nevalgyti krakmolingo ir baltyminio maisto.

Mėsos, kiaušinių, sūrio, riešutų ar kito baltyminio maisto nereikėtų užkąsti duona, bulvėmis, saldžiais vaisiais arba grūdais. Baltymams virškinti reikalinga rūgštinė skrandžio terpė, o krakmolingam – šarminė. Kai šie produktai virškinami kartu, viena terpė neutralizuoja kitą ir virškinimo procesas trunka daug ilgiau.

2 – Nevalgyti krakmolingo ir rūgštaus maisto vienu metu.

Reikėtų vengti valgyti duoną, bulves, bananus, pupas, ar kitus krakmolingus produktus su ananasais, pomidorais, citrinomis, apelsinais ir kitokiu rūgščiu maistu. Jie nedera tarpusavyje dėl tos pačios priežasties kaip ir krakmolingas bei baltyminis maistas.

3 – Baltyminius produktus valgyti atskirai.

Nepatariama kartu valgyti mėsos ir kiaušinių, kiaušinių ir pieno, žuvies ir sūrio ir t. t. Kiekvienam baltyminiam produktui suvirškinti reikia skirtingų virškinimo fermentų ir kitokio skrandžio rūgščių kiekio. Pieno produktus apskritai geriausia valgyti ar gerti atskirai.

4 – Ne daugiau nei 6 produktai.

Net jeigu valgomos tik vaisiai arba daržovės, nereikėtų maišyti daugiau nei 6 skirtingų produktų. Antraip virškinimo sistema bus apkrauta kaip ir maišant bet kokius kitus produktus. Be to, įvairūs vaisiai ar daržovės virškinami skirtingu greičiu, todėl žarnyne gali prasidėti rūgimo procesas.

5 – Vaisius valgyti atskirai.

Vaisius galima maišyti tarpusavyje (išskyrus saldžius ir rūgščius), tačiau nepatariama to daryti su kitais maisto produktais. Kartais galima pagardinti riešutais, bet jie turėtų sudaryti ne daugiau kaip penktadalį vaisių kiekio. Vaisiai virškinami labai greitai, todėl jei skrandyje susimaišo su kitais produktais, užsistovi ir ima rūgti, pūti. Tuomet žarnyne pradeda kaupiasi dujos, pasireiškia sunkumo pojūtis. Bukit atsargus, meliono negalima maišyti netgi su kitais vaisiais, nes jis virškinamas itin greitai.

6 – Aliejus dera beveik su viskuo.

Aliejus ir riebalai geriausiai tinka su daržovėmis, tačiau gali būti maišomi ir su krakmolingu maistu. Tiesa, maišant su krakmolingu maistu svarbu nepadauginti riebalų, nes išeis itin kaloringas derinys, kuris apsunkins virškinimą ir sukels nutukimo riziką. O su baltyminiu maistu riebalų ir aliejaus apskritai reikėtų vengti. Todėl mėsą, žuvį verčiau virti arba troškinti garuose, o ne kepti.

7 – Būtinai daryti pertraukos tarp valgymų.

Pertraukos tarp valgymų daromos tam, kad skrandyje nesusimaišytų skirtingi produktai. Po vaisių ar daržovių patariama palaukti 2 val., po krakmolingo maisto – 3 val., o po baltyminio – 4 val.

8 – Krakmolingo maisto negalima negardinti cukrumi.

Tortai, saldžios bandelės, sausainiai, skrebučiai su uogiene ir panašūs skanėstai labai kenkia virškinimo sistemos veiklai. Kai krakmolingas maistas gardinamas cukrumi, prasideda rūgimo procesas.

9 – Krakmolingu produktų nevalgyti kartu.

Venkite valgyti jų daug vienu metu. Krakmolingu maistu skrandis užpildomas labai greitai, nejaučiant saiko, dėl to gali pasireikšti sunkumo pojūtis, sutrikdoma virškinimo trakto veikla, tokie produktai yra kaloringi, todėl jais piktnaudžiaujant gali pradėti augti svoris.

10 – Valgant negerti skysčių.

Mitybos specialistai rekomenduoja negerti skysčių valgant. Numalšinti troškulį geriausia likus pusvalandžiui iki valgymo arba praėjus valandai po jo. Priešingu atveju skysčiai praskiedžia skrandžio sultis ir apsunkina virškinimą.

Ir pabaigai keli patarimai, kaip pasidavus pagundai ir nesilaikius maisto derinimo principų ištaisyti padarytą žalą

Suvalgius per didelę porciją makaronų, sunkumo pojūti pašalins obuolys.

Sumaišius baltyminį maistą su krakmolingu, virškinimui pagelbės suvalgius ankštinės daržovės.

Padauginus baltyminio maisto, kitą rytą patariama sukramsnoti papają.

Griežinėlis arbūzo pašalina druskos žalą.

 


Pasipuošk pigiau - kaklo papuošalai, sagės, apyrankės, auskarai, žiedai...>>>