Septyni būdai susireguliuoti svorį be dietų
Vasarą, kai yra daug šviežių daržovių ir vaisių, o dėl karščio mažiau norisi valgyti, labai palankus metas keisti savo mitybos įpročius. Nereikia savęs kamuoti dietomis, skaičiuoti kalorijų, yra ir kitokių būdų susireguliuoti svorį. Bent vienas būtinai bus veiksmingas!
1 – negaminti valgio
Geriau atsisveikinti su puikios kulinarės šlove nei puikuotis ja kartu su antsvoriu. Pasak amerikiečių dietologų, net 52% moterų, kurios kasdien gamina sau ir šeimai, suvalgo ketvirtadaliu daugiau maisto nei tos, kurios užkanda kavinėse ar pasisotina pusfabrikačiais. Gamindamos įvairius patiekalus šeimininkės net nepastebi, kaip prisiragauja papildomų kąsnelių ir gauna nemažai kalorijų. Taigi pamėgink visą vasarą prie viryklės stovėti kuo rečiau – rinkis patiekalus, kuriems pagaminti reikia nedaug laiko, pvz., omletą, šviežių daržovių salotas, varškę, sūrį ir pan.
2 – atsisakyti druskos
Druska sulaiko organizme vandenį. O skysčių perteklius kaupiasi ten, kur daugiausia poodinių riebalų ląstelių: ties pilvu, šlaunimis, sėdmenimis. Taigi valgydama sūrų maistą ir pasunkėji, ir akivaizdžiai padidėja apimtys. Atsisakyk visų produktų, kuriuose daug druskos: raugintų ir marinuotų agurkų, rūkytų ir konservuotų žuvies bei mėsos gaminių, sojų padažo, sūdytų riešutų, bulvių traškučių. Druską keisk nesūdytais prieskonių mišiniais, džiovintomis ar šviežiomis prieskoninėmis žolelėmis.
3 – stebėti menstruacijų ciklą
Jeigu menstruacijos pernelyg dažnai užsilaiko, antinksčiai pradeda gaminti per daug aldosterono – hormono, sulaikančio organizme skysčius. Dėl šio hormono poveikio antrąją ciklo pusę kai kurios moterys pasunkėja 2-3 kg. Vadinasi, beveik pusę savo gyvenimo atrodai pilnesnė, nei esi iš tiesų! Be to, sutrikusi kiaušidžių veikla skatina kauptis riebalus, dėl to taip pat auga svoris. Jei tavo menstruacijų ciklas nereguliarus, kreipkis į gerą ginekologą, kuris nustatys hormonų sutrikimo priežastį ir rekomenduos, kaip ją pašalinti.
4 – dalyti per pusę
Jeigu sunku atsisakyti gardesnio kąsnelio, viską, ką ketini valgyti, padalyk į dvi dalis. Vieną su pasimėgavimu suvalgyk, o kitą be gailesčio kišk į šaldytuvą ar spintelę: suvalgys namiškiai. Jokiu būdu paliktosios pusės šokolado ar bandelės nepalik matomoje vietoje. Neįtikinėk savęs, kad suvalgysi tik karbonadą (nes jame daug baltymų), o skrudintas bulvytes išmesi. Per pusę – tai per pusę. Taip maitindamasi per keturias savaites neteksi mažiausiai 3 kg, be to, priprasi valgyti nedidelėmis porcijomis ir liausiesi švaistyti pinigus nevertingiems skanėstams.
5 – derinti maisto produktus
Nevalgyk mėsos ir žuvies patiekalų su bulvėmis, tik su daržovėmis! Svoris gali didėti, kai vienu metu valgoma baltymų (mėsos, pieno produktų, kiaušinių, žuvies) ir angliavandenių (bulvių, košių, makaronų, duonos). Dietologai mano, kad penktadalio žmonių virškinimo sistema nėra pritaikyta tokiai kombinacijai, tad jie greičiau tunka. Taigi baltyminį maistą stenkis valgyti atskirai nuo turtingo angliavandenių. Pvz., fermentinį sūrį ar virtą dešrą valgyk ne su duona, o su pomidoru, košę virk vandenyje, o ne piene. Tarp valgymų turėtų būti ne mažesnis nei 3 val. tarpas. Vaisiai – atskiras valgis, o ne užkandis.
Apriboti angliavandenius, svoris gali didėti ir nuo angliavandenių pertekliaus. Duona, įvairūs kepiniai, košės, miltiniai patiekalai, bananai, kriaušės, vynuogės ir kiti vaisiai, kuriuose gausu fruktozės, spartina insulino (skydliaukės fermento, stimuliuojančio riebalų susidarymą) gamybą, taigi neapsigauk: kai kuriuose iš šių produktų yra mažai kalorijų, tačiau lieknėti jie nepadeda, jei nesaikingai valgai. Savo figūra besirūpinanti moteris per dieną turėtų suvalgyti: 3-5 porcijas daržovių (apie 120 g sveriančioje porcijoje yra 15-25 g angliavandenių); 2-4 porcijas vaisių (1 porcija -1 vaisius, iš viso 30-60 g angliavandenių); porciją (1 stiklinę) kruopų košės arba 2 riekeles duonos su neskaidytais grūdais (90 g angliavandenių).
6 – valgyti daugiau ląstelienos
Nustatyta, kad moterų poodinis riebalų sluoksnis greičiausiai tirpsta, kai per dieną suvartojama 24-27 g ląstelienos. Beje, pastebėta, kad užtektinai ląstelienos vartojančių moterų pilvas būna gerokai plokštesnis už tų, kurių valgiaraštis yra panašaus kaloringumo, bet jame beveik nėra ląstelienos. Taigi kur ieškoti tos išganingosios ląstelienos? Daugiausia jos yra daržovėse, rupioje duonoje, vaisiuose (ypač džiovintuose). Ląstelienos turtingi produktai ilgam suteikia sotumo. Mat ji panaši į kempinę – sugerdama nemažai vandens, skrandyje išbrinksta ir puikiai numalšina alkį. Be to, produktai, kuriuose daug ląstelienos, paprastai būna visai nekaloringi, beveik be riebalų. Dar viena gera ląstelienos savybė – kuo jos daugiau produkte, tuo ilgiau jį tenka kramtyti. Vadinasi, smegenis greičiau pasiekia sotumo signalas. Sotu, nekaloringa ir nepučia pilvo – argi ne apie tai svajoja kiekviena sulieknėti norinti moteris?!
7 – susitark su savimi
Galima kuo puikiausiai apsieiti be dietų, jei su savimi sudarysi sandėrį nevalgyti tam tikrų produktų. Atsisėsk ir surašyk visus produktus ir patiekalus, kuriuos dažniausiai valgai, suskirstydama juos į tris grupes: „Labai mėgstu ir niekada neatsisakysiu“, „Skanu, o kai kas ir naudinga“, „Nemėgstu ir nesuprantu, kodėl valgau“. Greičiausiai nustebsi pamačiusi, kad pastarajame stulpelyje bus įrašyta ne tiek jau mažai produktų. Labai dažnai mes net nesusimąstome, kodėl ir ką valgome – tai darome iš įpročio arba dėl to, kad valgo visa šeima.
Taigi su trečiojo sąrašo produktais atsisveikink visiems laikams. Produktus ar patiekalus iš antrojo sąrašo būtina padalyti į dvi grupes -naudingus ir nenaudingus. Kas nėra naudinga sveikatai, ir pati žinai – saldūs kepiniai, miltiniai, bulviniai patiekalai su spirgučių padažu, bulvių traškučiai ir t.t. Naudingųjų – daržovių, vaisių, duonos, mėsos, kruopų – valgyk kasdien, o nenaudingųjų – retai. Na, o su pirmuoju sąrašu nereikia nieko daryti. Koks būtų gyvenimas, jei atimtum iš savęs tokį nedidelį malonumą, kaip mėgstamas valgis?